Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitim

Hitit Üniversitesi (HİTÜ) tamamen kendi imkanlarıyla geliştirdiği uzaktan eğitim modülü sayesinde uzaktan eğitimi başarıyla uygulayan üniversiteler arasında yer alıyor.

Covid-19 salgını nedeniyle birçok üniversite uzaktan eğitim yazılımlarını ya da kullanım lisanslarını satın almak durumunda kalırken, HİTÜ ise Öğrenci İşleri ile Bilgi İşlem dairelerinin yetenekli ve özverili uzmanlarınca geliştirilen, oldukça etkin bir uzaktan eğitim yazılım olan HUBİS Uzaktan Eğitim modülü, akademik alanda büyük beğeni topluyor.

Eğitim ve öğretimde aksamanın önüne geçilmesini sağlayan sistem üzerinden, tüm dersler asenkron (eş-zamanlı olmayan) nitelikte sunulduğu gibi sınıf öğretimde gerekli ders materyallerinin paylaşımı yapılabiliyor, öğrencilerin ders performanslarını arttırmak üzere ödev, sunum, alıştırma ve benzeri sınıf aktiviteleri gerçekleştirilebiliyor. Aynı şekilde, üniversitenin bulut sistemi sayesinde öğretim elamanlarımızın video, görüntü ve ses dosyası paylaşımını sorunsuz bir biçimde yapabildiği söz konusu sistemde, öğrencilerimiz de uzaktan eğitimde önemli içerik yönetimi ve iletişim ihtiyaçlarını gidermek üzere interaktif iletişim imkanı bulabiliyor.


Uzaktan Eğitimde Başarılı Dönem Geçirildi
Üniversitemizde, yüz yüze eğitime ara verilmesinin ardından kısa sürede geliştirilerek hizmete sunulan HUBİS Uzaktan Eğitim modülü üzerinden, toplam 3 bin 987 ders yapıldı. 9 bin 812 video ve 55 bin 131 doküman üzerinde işlemin yapıldığı sistem üzerinden 525 öğretim elemanımız tarafından yönetilen derslere, toplamda 10 bin 752 öğrenci katıldı.

Online sınavların da yapıldığı uzaktan eğitim modülüne, 1 dönemde toplam kullanıcı giriş sayısı ise 8 milyon olarak kaydedildi.